W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta, przybliżamy Państwu postać Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego.
Włodzimierz Leon Krzyżanowski, herbu Świnka – ur. 4 kwietnia 1897 roku w Cudzynowicach, w powiecie pińczowskim, guberni kieleckiej jako najmłodsze z ośmiorga dzieci Włodzimierza i Ludmiły z Boguszów. Małoletni Włodzimierz otrzymał edukację wstępną w rodzinnym domu, później rozpoczął naukę w III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W 1915 roku, po złożeniu egzaminu maturalnego, podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego - podobnie jak jego pradziadek Adam Krzyżanowski. W trakcie trwania studiów Włodzimierza powołano do odbycia służby wojskowej, po zakończeniu której 1 grudnia 1920 roku otrzymał stopień podporucznika ze starszeństwem, a następnie został przydzielony do 42 pułku piechoty i przeniesiony do rezerwy.
Po ukończeniu studiów Włodzimierz wrócił w rodzinne strony i jako ostatni właściciel Cudzynowic zajął się prowadzeniem gospodarstwa. Przyczynił się także do rozwoju cywilizacyjnego południowych stron Kielecczyzny poprzez rozbudowę sieci kolei wąskotorowej na Ponidziu i otwarcie prywatnej bocznicy kolejowej w Cudzynowicach. Włodzimierz był także jednym z założycieli Pińczowsko- Miechowskiego Stowarzyszenia Plantatorów Buraka Cukrowego w Kazimierzy Wielkiej oraz założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Cudzynowicach. Pracował również w Towarzystwie Ziemskim Kredytowym w Kielcach jako radca prawny. W 1928 roku ożenił się ze Stefanią z Janota – Bzowskich, z którą miał jedyną córkę Helenę - Marię – absolwentkę ASP w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz, autorkę scenografii do kultowych filmów Kieślowskiego i Zanussiego.
Wiosną 1939 roku Włodzimierz Leon Krzyżanowski otrzymał przydział do 4 pułku piechoty Legionów i 19 marca tegoż roku - awans do stopnia porucznika. W końcu sierpnia został zmobilizowany i jako prawnik przydzielony do żandarmerii. Po 17 września, w nieznanych okolicznościach, porucznik Krzyżanowski dostał się do niewoli sowieckiej. Został osadzony w obozie jenieckim dla oficerów w Ostaszkowie, skąd wysłał ostatni list- jedyną kartkę do swojej żony i córki. Do rodzinnych Cudzynowic nigdy nie powrócił. Został zamordowany na „nieludzkiej ziemi” jednym strzałem w tył głowy. Na rodzinnym grobowcu, znajdującym się na cmentarzu w Cudzynowicach, została umieszczona symboliczna tablica z napisem:
Śp.
Włodzimierz Krzyżanowski
Właściciel Cudzynowic, ur. 4.IV. 1897r.,
Zaginął w II wojnie światowej w Rosji.
Cześć Jego Pamięci!
22 kwietnia 2010 roku, na terenie dawnej posiadłości Krzyżanowskich, gdzie obecnie znajduje się budynek Zespołu Szkół Rolniczych, został posadzony Dąb Pamięci dla uhonorowania pamięci kapitana Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego.
Uroczystego posadzenia dębu i odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonała córka Włodzimierza Krzyżanowskiego – p. Halina Dobrowolska.