Lekcja o Funduszach Europejskich w naszej szkole!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Wycieczka do Krakowa
Początek integracyjnej wycieczki naszych uczniów do Krakowa „przeniósł” uczestników do czasów PRL-u, ale i… na plan nowego serialu, który właśnie jest nagrywany w budynku administracyjnym Huty Tadeusza Sendzimira. Zwiedzając to miejsce wszyscy mogli nie tylko posłuchać historii, ale także jej „dotknąć” zasiadając za biurkiem głównego dyspozytora, oglądając archiwalny program w czarno - białym telewizorze, słuchając ponad pięćdziesięcioletnich nagrań z magnetofonu szpulowego, czy przechodząc pomiędzy pomieszczeniami podziemnego schronu.
Dzień Edukacji Narodowej
W czwartek, 13 października 2022 roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji młodzież przygotowała krótki program artystyczny pt.: „Edukacja to relacja”. Obfitował on nie tylko w treści poetyckie, ale także w niezwykle wymowny sposób ukazał rolę nauczycieli w procesie wychowania, ich wspólne chwile spędzane z uczniami w szkole, która dla wszystkich jest drugim domem. To właśnie miła atmosfera i pozytywne relacje między nauczycielami a uczniami stają się motywacją do wspólnego działania, co podkreślono w programie. Młodzież, wykorzystując symbolikę bieli i czerni, nastrojową muzykę oraz układy taneczne, wyraziła swoją wdzięczność pedagogom za przekazywaną wiedzę, poświęcenie i cierpliwość. Przedstawienie przygotowały polonistki: p. Anna Adamczyk i Sylwia Psica wspólnie z uczniami klas III i IV: Karoliną Cichy, Patrycją Łudzik, Wiktorią Siwiec, Aleksandrą Żar
Targi pracy „Talent Days”
13 października młodzież z klas IV uczestniczyła w targach pracy i praktyk „Talent Days” w Krakowie. To największe wydarzenie karierowe w Polsce. Organizatorzy tegorocznej edycji targów przygotowali szeroką ofertę warsztatów. Uczniowie klas IV wzieli udział w warsztatach: „Wstęp do międzynarodowej kariery z wykorzystaniem narzędzi Europass”. Europasss oferuje kompleksową usługę do skutecznej prezentacji swojego profilu zawodowego na europejskim rynku edukacji i pracy. W trakcie warsztatu zostały scharakteryzowane poszczególne dokumenty oraz sposób ich otrzymania i wykorzystania. Przedstawiona została platforma europass.eu, która jest narzędziem do zarządzania i planowania karierą zawodową. Młodzież mogła skorzystać również z profesjonalnych konsultacji w zakresie sporządzenia idealnego CV. Bezcenne okazały się bezpośrednie rozmowy z wystawcami. Spotkania te pozwoliły poznać wymagania
Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków, obchodzony 26 września, ma za zadanie zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. W wielu szkołach planowane są większe i mniejsze aktywności promujące to święto. Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach z klas IIITE, IIIAGR i IIITI pod kierunkiem nauczycieli języków obcych przygotowali wyjątkowe przedstawienie w czasie którego młodzież i nauczyciele wzięli udział w quizach przybliżających znajomość i kulturę krajów obcojęzycznych.