Strona główna
Pielęgnujemy pamięć o bohaterach naszego regionu
Kolejna grupa uczniów naszej szkoły przystąpiła do działań w ramach akcji #SzkołaPamięta. Tym razem wolontariusze udali się na cmentarz w Cudzynowicach, w celu uporządkowania grobu rodziny Krzyżanowskich oraz odczyszczenia terenu wokół znajdującego się na nim pamiątkowego obelisku. Dziękujemy
#SzkołaPamięta
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta, przybliżamy Państwu postać Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego.
Włodzimierz Leon Krzyżanowski, herbu Świnka – ur. 4 kwietnia 1897 roku w Cudzynowicach, w powiecie pińczowskim, guberni kieleckiej jako najmłodsze z ośmiorga dzieci Włodzimierza i Ludmiły z Boguszów. Małoletni Włodzimierz otrzymał edukację wstępną w rodzinnym domu, później rozpoczął naukę w III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W 1915 roku, po złożeniu egzaminu maturalnego, podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego - podobnie jak jego pradziadek Adam Krzyżanowski. W trakcie trwania studiów Włodzimierza powołano do odbycia służby wojskowej, po zakończeniu której 1 grudnia 1920 roku otrzymał stopień podporucznika ze starszeństwem, a następnie został przydzielony do 42 pułku piechoty i przeniesiony do rezerwy.
Młodzież klas I pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach
27 października odbyło się uroczyste ślubowanie, podczas którego uczniowie rozpoczynający naukę w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, w obecności dyrekcji, nauczycieli i starszych kolegów, przyrzekali godnie reprezentować szkołę.
Po części oficjalnej w ramach tradycyjnych otrzęsin klasy trzecie zaprosiły pierwszoklasistów do udziału w konkurencjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Motywem przewodnim były oczywiście „koty”.
Pamiętamy ...
Tradycyjnie jak co roku, przedstawiciele uczniów Zespołu Szkół Rolniczych zapalili symboliczny znicz na grobach zmarłych nauczycieli naszej szkoły.
Spotkanie Wojewody Świętokrzyskiego z naszą młodzieżą
W środę, 26 października, gościliśmy w naszej szkole Wojewodę Świętokrzyskiego - pana Zbigniewa Koniusza. Spotkał się on z przedstawicielami młodzieży w ramach cyklu „O takiej Polsce marzę”. Podczas spotkania wojewoda rozmawiał z uczniami na temat ich wizji przyszłości Polski, marzeń oraz celów, jakie chcą osiągnąć w życiu. Wymiana poglądów i wspólne rozmowy o Polsce pozwoliły na ukazanie różnych „niepokojów” współczesnej młodzieży. Dyskutowano o sprawach ekonomicznych, pojmowaniu wolności i tolerancji oraz trwającej wojnie w Ukrainie. Był to czas, kiedy uczniowie mogli przedstawić swoje argumenty i wyrazić głos w kwestiach przyszłości swojego kraju.
Święty z Wadowic
W naszej szkole w dniu 21 października odbył się konkurs pt. "Święty z Wadowic", zorganizowany przez ks. Krzysztofa Gibasa przy współpracy nauczyciela języka polskiego - Pani Anny Adamczyk. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas I i II.Jury wyłoniło trzy najlepsze prace.
1 miejsce - Tomasz Ptasznik klasa I TB
Pomagamy zwierzętom
Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu ,,Pomocna Dłoń” odwiedzili ponownie schronisko ,,Psie Pole” w Racławicach.
Uczniowie, którzy pojawili się w tym miejscu po raz pierwszy, poznali panujące tam zasady oraz wytyczne dotyczące oddawania zwierząt pod opiekę schroniska.
Podczas wizyty wolontariusze wyprowadzili psy na spacer oraz przekazali wcześniej zakupioną karmę. Środki na jej zakup zostały zebrane w ramach szkolnej akcji ,,Światowy Dzień Jabłka”. W dniu dzisiejszym wolontariusze przekazali również dobrowolne datki na rzecz podopiecznych schroniska, wrzucając do puszki symboliczne kwoty.
Lekcja o Funduszach Europejskich w naszej szkole!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Wycieczka do Krakowa
Początek integracyjnej wycieczki naszych uczniów do Krakowa „przeniósł” uczestników do czasów PRL-u, ale i… na plan nowego serialu, który właśnie jest nagrywany w budynku administracyjnym Huty Tadeusza Sendzimira. Zwiedzając to miejsce wszyscy mogli nie tylko posłuchać historii, ale także jej „dotknąć” zasiadając za biurkiem głównego dyspozytora, oglądając archiwalny program w czarno - białym telewizorze, słuchając ponad pięćdziesięcioletnich nagrań z magnetofonu szpulowego, czy przechodząc pomiędzy pomieszczeniami podziemnego schronu.
Dzień Edukacji Narodowej
W czwartek, 13 października 2022 roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji młodzież przygotowała krótki program artystyczny pt.: „Edukacja to relacja”. Obfitował on nie tylko w treści poetyckie, ale także w niezwykle wymowny sposób ukazał rolę nauczycieli w procesie wychowania, ich wspólne chwile spędzane z uczniami w szkole, która dla wszystkich jest drugim domem. To właśnie miła atmosfera i pozytywne relacje między nauczycielami a uczniami stają się motywacją do wspólnego działania, co podkreślono w programie. Młodzież, wykorzystując symbolikę bieli i czerni, nastrojową muzykę oraz układy taneczne, wyraziła swoją wdzięczność pedagogom za przekazywaną wiedzę, poświęcenie i cierpliwość. Przedstawienie przygotowały polonistki: p. Anna Adamczyk i Sylwia Psica wspólnie z uczniami klas III i IV: Karoliną Cichy, Patrycją Łudzik, Wiktorią Siwiec, Aleksandrą Żar